Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej

32-862 Porąbka Iwkowska
tel/fax: (14) 684 5100

szkolawojakowa0@poczta.onet.pl

OBCHODY DNIA PATRONA SZKOŁY - maj 2012 rok.

Na ziemi Kazimierza Brodzińskiego – szlakiem patrona szkoły

Od 19 lat patronem naszej szkoły jest polski poeta i publicysta, prekursor romantyzmu w Polsce-Kazimierz Brodziński - wzór patriotycznych postaw i umiłowania lokalnej ojczyzny. W ramach obchodów dnia Patrona szkoły wszyscy uczniowie 14 maja rozpoczęli wędrówkę od rynku w Lipnicy Murowanej, gdzie kiedyś małymi stópkami spacerował przyszły poeta. W budynku szkoły, do której uczęszczał Kazimierz obecnie mieści się Izba Regionalna. Muzealna ekspozycja gromadzona od 1968 roku prezentuje twórczość Kazimierza Brodzińskiego oraz dokumenty historyczne dotyczące głównie Lipnicy Murowanej i regionu, zbiory etnograficzne: narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, fotografie od końca XIX. Obok muzeum stoi tablicy informująca, że znajdujemy się na tzw. Małopolskim Szlaku Literackim Kazimierza Brodzińskiego i Jana Brzękowskiego. Zwiedziliśmy  drewniany  kościółek pod wezwaniem św. Leonarda pochodzący z XII wieku. Zabytek ten od 2003 roku wpisany jest listę światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO jako perła średniowiecznej architektury drewnianej. Kolejnym etapem wędrówki śladami poety była położona na wzgórzu Paprotna między Lipnicą Murowaną a Rajbrotem grupa skał piaskowych zwana lokalnie „Kamienionki”, do których w młodości wielokrotnie wędrował poeta. Pisze we „Wspomnieniach…”: „…póki jeszcze służyła jesienna pora chodziłem w pole i ukryty w gęstwinach układałem rymy…” Doceniając wielki patriotyzm Brodzińskiego, jego umiłowanie rodzinnej ziemi ten skalny zabytek nazwano jego imieniem. Dziś pomnik przyrody nieożywionej jest cennym obiektem przyrodniczego i turystycznego poznania. Przenosząc się do epoki romantyzmu na potężnym kamieniu otoczony zielenią budzącej się do życia przyrody rezerwatu usiadł "młody Brodziński" (w te postać wcielił się nauczyciel) i przeczytał zasłuchanej młodzieży swój piękny wiersz Pasterka. Zwieńczeniem Dnia Patrona był wspólny grill i zabawy na świeżym powietrzu. Celem działania było między innymi: budowanie poczucia odpowiedzialności za miejsca, w których żyjemy, poznanie miejsc związanych z historią naszego regionu, przybliżenie uczniom sylwetki patrona naszej szkoły.

Na wielkim kamieniu siedzi nauczycielka i czyta, przed nią stoją uczniowie    Na wielkim kamieniu siedzi nauczycielka i czyta, przed nią stoją uczniowie

Grupa uczniów podczas wycieczki oglądająca wielki kamień

Pamiątkowe zdjęcie uczestników wycieczki na tle ogromnego kamienia

Uczestnicy wycieczki siedzący przy wielkim kamieniu