Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej

tel/fax: (14) 684 5100

szkolawojakowa0@poczta.onet.pl

POBYT NASZYCH UCZNIÓW W SELM

W dniach 30.05.2016 – 03.06.2016 grupa 15 uczniów z naszego gimnazjum wraz z opiekunami gościła w szkole partnerskiej Städtisches Gymnasium w Selm. W tym roku po raz pierwszy skorzystaliśmy ze wsparcia finansowego, którego udzieliła nam międzynarodowa organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Spotkanie rozpoczęło się wspólnym grillowaniem, które miało na celu stworzenie jeszcze większej integracji polskich i niemieckich uczniów, co też udało się osiągnąć, ponieważ pomimo ogromnego zmęczenia wielogodzinną podróżą, wielu z nas z żalem przyjęło zakończenie spotkania. Integracji grupy sprzyjała również wizyta w parku rozrywki Movie Park w Bottrop-Kirchhellen, zakwaterowanie polskich uczniów u niemieckich rodzin, wspólne wycieczki, zajęcia w szkole oraz wolny czas spędzany według pomysłu rodzin goszczących polskich uczniów.

Niemieccy uczniowie oprowadzili nas po malowniczych okolicach Selm, pokazali najciekawsze zabytki, w tym synagogę w Selm-Bork, przedstawili historię miasta oraz jego współczesność. W synagodze zostaliśmy serdecznie powitani przez burmistrza miasta Selm - pana Mario Löhr oraz dyrektora Städtisches Gymnasium – pana Ulricha Waltera.

Ostatnim punktem programu była wycieczka do Kolonii, gdzie mogliśmy zwiedzić słynną gotycką katedrę w Kolonii, Muzeum Perfum, ratusz, rynek. Kolonię zwiedzaliśmy z przewodnikiem, od którego usłyszeliśmy wiele interesujących opowieści, m.in. o karnawale, z którego słynie Kolonia.

Gdy nadszedł dzień wyjazdu, wiedzieliśmy jedno: To było bardzo udane spotkanie, które z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i które potwierdza, że śmiało możemy nazwać siebie przyjaciółmi.