Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kazimierza Brodzińskiego w Wojakowej

32-862 Porąbka Iwkowska
tel/fax: (14) 684 5100

szkolawojakowa0@poczta.onet.pl

„Dzielę się swoim bagażem doświadczeń” - spotkanie z lokalnymi świadkami historii

Historia to nie tylko okazy muzealne i suche fakty z podręcznika. Historię można zobaczyć również w otaczających nas ludziach. To oni, opowiadając nam  o tym, co widzieli i przeżyli, stają się dla nas przewodnikami — świadkami historii.

Wspomnienia to prawdziwa podróż w czasie. Dzięki nim przeszłość ożywa na nowo i ukazuje różnorodność ludzkich doświadczeń. W ramach obchodu 100-lecia odzyskania niepodległości i realizacji projektu edukacyjnego „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 zorganizowano dla uczniów szkoły spotkanie ze świadkami i ich rodzinami wydarzeń mających miejsce na terenie naszej miejscowości podczas II wojny światowej.

Gościliśmy: Pana Jan Tokarski, bezpośredniego świadka wydarzeń z czerwca 1943 roku, syna zamordowanego przez Gestapo w 1943 r. Józefa Tokarskiego, podoficera Wojska Polskiego. I pana Juliana Pławeckiego – bratanka zamordowanych partyzantów w grudniu 1944 roku – Franciszka i Edwarda Pławeckich.  Uczestnicy przybliżyli uczniom  historię lokalną i działalność obronną przed okupantem na terenie wsi podczas wojny.

Spotkanie to uporządkowało i pogłębiło wiedzę uczniów o historii lokalnych patriotów, którzy w czasie II wojny walczyli o niepodległą Polskę i zginęli w jej obronie. Bezpośredni kontakt z uczestnikiem tamtych wydarzeń, a przede wszystkim jego wspomnienia uwiarygodniły historię znaną do tej pory z opowiadań nauczycieli historii. Dla wielu uczniów  takie spotkanie było bardzo ważnym, poruszającym doświadczeniem, które pomaga w zrozumieniu lokalnej  historii.

I.Czyżycka-Duda, H.Czyżycka-Goryl, B. Kurzydło